Sahte Whatsapp Sitesi, Chrome Uzantısı Yoluyla Tehlike Saçıyor!

Popüler mesajlaşma servisi Whatsapp’ın taklitlerine dikkat! Yeni bir reklam yazılımı (adware), kullanıcıları Whatsapp web sitesi gibi değiştirilmiş bir alan adını ziyaret ettirmeye çalışıyor. Sahte URL, kiril alfabesindeki karakterleri kullanıyor (шһатѕарр.com) ve insanları resmi Whatsapp sitesi olduğuna inandırmaya çalışıyor.

The Next Web’in paylaştığı habere göre, bu bağlantıyı ziyaret ettiğinizde, kapsamı genişletmek için önce siteyi doğrulama amacıyla arkadaşlarınızla paylaşmanız isteniyor. Daha sonra çevreniz, sahte URL de dahil olmak üzere yeni Whatsapp renklerinin ne kadar güzel olduğunu söyleyen bir mesaj alıyor.

Doğrulama işleminin ardından, görmeyi umduğunuz renklerin yalnızca bir masaüstü bilgisayarda erişilebilir olduğunu görüyorsunuz. Ardından BlackWhats isimli bir Chrome uzantısını yüklemeye yönlendiriliyorsunuz. Bu uzantının Chrome’da 4 yıldızlı bir derecelendirmesi vardı ve 16.000’den fazla kullanıcısının olduğu bilgisi paylaşıldı. Google durumu biraz geç farketti, ancak BlackWhats uzantısını ekosisteminden kaldırdı.

Adware haberleri bu aralar çok sık gelmeye başladı. Uzmanlar kullanıcıları bu tür programların gerçekliğini sorgulama konusunda bilinçli olmaya davet ediyor.

Kaynak:Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın