Pardus Nedir?

Bu yazımda sizlere açık kaynak kodlu olan Pardus’u tanıtacağım. Pardus 2003 yılında , Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde yürütülen Ulusal Dağıtım projesi kapsamında geliştirilmiş, GNU/Linux tabanlı, ulusal işletim sistemidir. Ayrıca Pardus açık kaynak kodludur. Açık kaynak kod ne demek? Açık kaynak kod yazılım hakkında bilgisi olan bir yazılımcının bu yazılımın kodlarını kendi istediği şekilde düzenleyebilmesidir. Pardus’ün bugüne kadar yayınlanmış 5 ana, 9 ara sürümü ve bunlara ek olarak 2 tane de Kurumsal sürümü bulunmaktadır.

Pardus sadece bir işletim sistemi değildir. Pardus’ün içinde temel olarak kullanılabilecek bir çok uygulama bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcı formalama işleminden sonra bir çok programı arama derdinden kurtuluyor.

Kısacası Pardus, özgür olması, bir bilgisayarda kullanılan her türlü yazılımı sunması, virüs gibi zararlı programlara baştan bağışıklı olması, Türkçe desteğini eksiksiz vermesi bunun sebebide bizzat Türk  yazılımcılar tarafından geliştirilmesidir. Türk yazılımcıların geliştirmesinden dolayı kullanımı kolaydır.

Bir cevap yazın