İşletim Sistemi Yazmak İçin Bilinmesi Gerekenler.

Biraz kafa karıştırmak istiyorum. Ben bir “İŞLETİM SİSTEMİ” yapmak istesem ve geliştiriciler arasında yeterliliklerini bilmediğim kimselerden öneri istesem onları püskürtemeyeceğimi düşünürsek büyük ihtimal bir izdihama sebep olacağım ve hemen bana “olur mu öyle şey” tavırlarında hücum edecekler. Bu genel bir tutum işletim sistemleri ile de ilgili değil.

Geçenler de forumda benzer bir şey gördüm. Yapmak isteyen insanın hevesini kaçıracak , soğutacak şeyler. Eline ne geçti bu hayatında bir kere çekirdeğin kaynak kodlarına bakmamış insanların ? Yapamazsın diyen insanlar 10 kere yapmış zorluğuna kanaat getirmişte en fazla html ,css bilen insanlar bile ağzı laf yapabildiği için nereden ceaaret alıyorsa. Alanı olmadığı konu hakkında bir şeyler zırvalıyorlar.


Sürücü üretmekmiş tüm derdi ürettiremezmişsin, dev firmalara grafik, ses sürücüsü ürettiremezmişsinmiş. Kimisi reklam iyi olacakmış her şey bitti bunlar kaldı bu yüzden olmuyormuş.
Ekip şartıda koşuyorlar. Tek yapılmazmış tabi Php’nin Java’nın C’nin arkasında hep tek bir isim var bu kişilerin yaptığı veya önderliğini üstlendiği projeler. 5 kişi oturup bunu biz yaptık demek saçma asıl.
Bu örnekler varken ne ekibi? Ekip işe yarayabilir ancak “işe yarar” daha fazlası değil. Bu inşaat işçiliği değil çünkü. Tek başına bir binayı 10 yılda her tuğlasını kendin atarak oluşturmuyorsun.
Neyse teorik fazla kastık. Bunlar cılız engeller. Bir ton laf edilebilir ama konuya dönmeliyiz.

Gelgelelim 10 yıl sürsün çünkü bahsettiğim forum da 8 sene önce konu açılmış amacına ulaşsaydı ilk bir yıl C ve C++ çalıştığını düşünürsek, mikro işlemci ve denetliyicilere 2.sene girmiş olsa ve aynı zamanda linux dağıtımlarıyla oynasa. Modülleri inceleyip “python”u araya sıkıştırarak yazsa ne de olsa 1 yıl fazla geniş bir zaman dilimi.

2.sene de devre şemalarıyla uğraştığını farzedelim. Bunların çizimi siparişi, denemesi. Arduino, Rasperry ve PİC

3.sene de kendi dilini C’den türetse belki linux çekirdeği kullanı bir dağıtım yapar. Ya da herhangi bir dağıtımın paket sorunlarını düzeltir.

3.senesinde gününü makine kodlarıyla gün edip ikilik onluk dizilimlerle uğraşsa. Tamamen bitirmesi de beklenmiyor bu arada. Asıl geleceğim konu daha farklı bir şey.

Tekrar farklı en baştan yeni bir assembl — C Türkçe veya Arapça bir makine dili yapsa. 4. aşama olarak firma olma yolunda yeni bir php yeni bir java yeni bir html yazsa..
Öneriden çok daha fazlası bence. Gayet ilgi çekici.
Baktığımızda alternatifler olmayacak. C ile anlaşabilen ve modernliğin getirdiği artılar ile blirkte hepsini farklı ve diğerlerine oranla performanslı bir şekilde. Bir çok şey C’nin üstüne bindiği ileri seviye diller.
Diller derken yeni bir İcann yapsın protokol yazsın domain host yapısı oluştup. Diğer OS’lar ile entegresi sağlanmaya uğraşılsın. İnternet sağlayıcısı zor şeyler olduğuna inanmıyorum. İBM den önce garajda bir kaç kişi üretebilmiş. “S.Jobs”
Şimdi kullanım alanlarına gelirsek, diğerleri yerine neden bu tercih edilmeli sosrusunda cevaptan önce bunun diğer bir takım sorulara benzediğini söylemek istiyorum.
Sosyalağlar ünlü ve bu kadar gelişmişken biz niye yapalım. Bu mantıklı mı ?Aslında oldukça sakat bir düşünüşün ürünüdür.
Araçlar üretilirken biz niye bir tane firma daha çıkaralım diye de gider. Biz nasıl araç üretelim diye de zincirlemeye girer. Başlamazsan bu mümkün değil. Sonuçta gerekli şey finans ve insan kaynağından başka şey değil.

Öncelikle bir alternatif, diğer diller ile simbiyoz bir bağ olabilmesi iyi olacaktır. Alternatifi olmayan ingilizce programlama dillerine nazaran, en temelden arapçanın veya Türkçe’nin artıları da katılarak neler çıkacağını görmek. Operatörler , Cihazlar için de geniş kullanım alanı mevcut.

Hadi diyelim dediğiniz gib 50 bin paket büyük firmalara ve topluluk tarafından oluşturuldu bu adamın ne şirketi kaldı ne de yazılım dili. Bu adam şuan 4.senesinde C ve makine dili biliyor. Her yerden iş bulabilir. Parasız dolaşmasını bile pek öngöremem. Üstelik bu girişimi sayesinde daha detaylı ve derin bir bilgiye sahip. Elinde ki projeyle uğraşırken normal C geliştiricilerine fark attı bu noktada. Anlama noktasında çaba sarfetmek bir yana araştırma gereği bile duymamış kimselerden kat kat daha iyi yazabiliyor. Adamı soğuttuğunuz için ilk senesinde hiçbirşey bilmediği için hayali de yok oldu. İlerleyemedi. Türkiye değer kaybetti belki büyük bir değer. Sırf sizin hazmedemeyip saçma salak hakaretlerde bulunmanız yüzünden bunları da “eleştirme” sanıyorsunuz.

Bunu görmezden geldiğini varsayalım gerçekten farklı bir işi varsa bile başlarda uğraşı olarak ilerledi. Kaldı 4 sene daha. Yazılım ortamlarına uyum sağlandı diyelim 8. yıla gelinceye kadar bu arkadaş çin’den asus’un parçalarını üreten firmadan devre sipariş etti artık firmayı kurdu seri üretimden önce bir kaç çalışanı dahil etti. Çok bile bekledi ama sağlık olsun başka şeyler çıktı filan.
Parça topluyor bunları kendi firması için işletim sistemine ve çekirdekle devreler arasında uğraşıyor. Bir yandan da bir verimerkezinde , banka da veya herhangi bir yerde çalışıyorken artık firmasıyla 7/24 KENDİ PROJESİNED. 8 yılın sonunda böyle birşey çıktı diyelim.
Zamanı geniş tuttuk yine.
Şimdi fikri olmayan insanlar bu tür şeyleri rahatça “YAPAMAZSIN” moduna getirdiği için sadece fikri olanların ve katkı sağlayabileeceklerin konunşması açısından. Bu müsvettelerin susması ya da “bilmiyorum” diyebilmesi önemli ama onlar bunu asla yapamaz.

İmkansız değil, hali hazırda yapılmış hem de 1970–80’ler 2018 deyız böyle düşünen insanlar UMURSANMAMALI bile. Kaç bin albüm kaç deneyim?

1970 de yazılan C ve devamında gelinen teknoloji.
Bana 1970 de yazıldı 2018 de yazamazsın diyene gülerim. Bu genellikle C’nin uzaydan geldiğini düşünenlerce abartılıyor sanırım.

Yukarıda gitbash, composer ,ssh için veya birkaçını yapabilen terminalleri görüyorsunuz. Tamamen temsili.

 

Kaynak:Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın