Her şeyini satıp Bitcoin alan İsveçli adam

Dört yıl önce, İsveçli uzman programcı Alexander Bottema derin şüphecilikten kurtulup bitcoini internet gibi benzer etkileri olan bir inovasyon olarak görmeye başladı. Özel bir röportajda, birikimlerinin tamamıyla bitcoine girdikten sonra neler olduğunu ortaya koyuyor ve diğer yatırımcılara da yol gösteriyor.

Yani siz de bitcoin sayesinde milyarder oldunuz mu?

“Hayır, henüz milyaryarder olmadım (İsveç kronu cinsinden)” diye telefonda gülerek cevaplıyor Alexander Bottema.

“Ama bütün birikimimi satıp 2013’de bitcoine paramı yatırdıktan sonra birikimlerim 100 katından daha fazla bir seviyeye ulaştı”

2013’de bitcoin 30 dolar seviyesindeydi, bundan 4 sene sonra günümüzde ise bu miktar 4000 dolara ulaşmış durumda.

Bottema tam olarak ne kadar para kazandığını paylaşmak istemiyor ama zarar etmediği kesin.

“Ben onu emeklilik ikramiyem olarak görüyorum, artık daha fazla almayı da düşünmüyorum çünkü aynı karı elde etmek artık neredeyse imkansız” diye ekliyor.

“Bitcoin’in dökümanlarını delicesine inceledim”

Bottema, Stockholm’de küçük bir çevre içerisinde büyüdü. 9 yaşında ailesinin Apple 2-Bilgisayarı ile programlamaya başladı.

“Gelişen bilgisayar teknolojisi ile büyümek benim için heyecan verici bir çocukluktu.”

Daha sonrasında Uppsala Üniversitesinde doktoraya kadar ilerledi bu yolculuk.

Bitcoin ile ilk tanışmasını ise şöyle anlatıyor;

“İlk bakışta tamamen güvenilmez ve sıradan geldi. Data güvenliği ile epey tecrübemin de olduğunu düşünürsek bu güvenlik duvarının aşılmaması imkansızdı. Sonrasında ise metroda bitcoinin büyük bir saldırıyı nasıl atlattığını okudum ve epey ilgimi çekti. Zira güven üzerine kurulmuş bir kripto koinin toparlanması neredeyse imkansızdı”

Sonrasında bitcoinin teknik açıklamalarını ve program kodlarını incelemeye, bitcoin ile ilgili piyasadaki bütün materyalleri didik didik etmeye başladı.

Ve Bottema’nın ön yargıları yıkılmıştı. Bütün kuşkuculuğunu öğrendiği bilgiler ile kaybetmiş, bitcoine güvenmeye başlamıştı.

Bu bir devrim! 

Bitcoine güveni artan Botteme, bitcoinin fiyatının gelecekte ne kadar olabileceğine dair kafa yormaya başladı.

“Altın marketinin şimdiki fiyatı 8000 milyar dolar. Bunu toplam bitcoin sayısına bölersek ki bu sayı 21 milyon, karşımıza çıkan sonuç 2140 yılında bitcoin başına değer 380.000 dolar. Yakın süre içerisinde olabilecek değerler ise bitcoin başına 50,000 – 100,000 dolar arasında bir sayı. Bunları görünce panikledim ve her şeyimi satıp bitcoin aldım. “

Bottema’ya göre bitcoinin değerini arttıran mikro ödemeler gibi gelişen uygulama alanları ve limitli sayıdaki koin sayısı.

“En başta dijital paraların ülkeler tarafından yasaklanmasından korkuyordum ama artık o evre de aşıldı” diye ekliyor Bottema.

Bitcoin/dolar seviyesindeki düşüşlerden de endişe etmediğini belirten Bottema sözlerini şu cümleyle tamamlıyor ” Sistemin nasıl işlediğini biliyorum, neye yatırım yaptığımı biliyorum. Tabi ki düşüşler olacaktır, ama Bitcoin’in geleceği parlak, buna dair bir şüphem yok.”

 

Kaynak:Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın