Facebook’un Yeni Teknolojisi Aklınızı Okuyacak

Düşünerek yazı yazabileceğiniz günler geliyor. Facebook aklınızı okuyacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Evet, yanlış okumuyorsunuz. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’un her yıl ‘geliştiriciler’ için gerçekleştirdiği F8 etkinliğinde şirketin yeni planlarından bahsetti. Şirket ABD Savunma Bakanlığının İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nı (DARPA) yöneten ve sonra Google’da araştırma şefi olarak çalışan Regina Dugan ile birlikte çığır açacak teknolojiler üzerine çalışıyor. Çok yakın zamanda düşüncelerinizi yazıya dönüştürüp derinizle duyabileceksiniz.

Regina Dugan ve ekibi, düşüncelerinizi konuşmadan ya da ellerinizi kullanmadan yazıya dönüştürebilecek bir teknoloji üzerine çalışıyor. Dugan Facebook’un amacının birkaç yıl içinde bu teknolojiyi dakikada 100 kelime yazılabilecek hale getirmek olduğundan bahsetti. ALS hastaları gibi iletişim zorluğu yaşayan insanlar için ‘konuşma protezi’ olacak.

FACEBOOK’UN KURUCUSU MARK ZUCKERBERG

Karanlık Sırlarınızı Okuyamayacak

Teknoloji beynin yalnızca düşüncelerin konuşmaya dönüştürüldüğü kısmındaki aktiviteyi algılayacak. Kendinize sakladığınız düşünceleri değil de konuşmaya hazır olduğunuz şeyleri yazıya dönüştürecek. Bu hale gelmesi için Facebook’un beyin aktivitelerini ışık hızında okuyabilecek, beyin ameliyatı gerektirmeden kullanılabilecek yeni bir sensör geliştirmesi gerekiyor. Bu henüz araştırmalarda sona gelinmiş bir proje değil ama Facebook bu konu üzerinde 60 bilim insanının çalıştığını söylüyor. Üstelik bu sensörlerin üretilip herkese satılabilecek boyutlarda olmasını bekliyorlar.

60 Bilim İnsanı Proje İçin Çalışıyor

Dugan’ın Google’da çalıştığı dönemde hangi konulara yoğunlaştığı sır gibi saklanıyordu. Görünüşe göre Facebook bu konularda daha açık. Geçtiğimiz yıl şirket bünyesinde çalışmaya başlayan Dugan yeni, gizli araştırma laboratuvarı Building 8’de milyonlarca dolarlık bir bütçeyle ve kalabalık bir ekiple bu teknolojiler üzerine çalışıyor. Dugan, F8 konferansındaki konuşmasında projeden “Biraz korkutucu mu? Evet. Eğer başarısız olursak, hiç hoş olmayacak,” diye bahsediyor. Arkasında 60 bilim insanı, büyük bir ekip, Facebook gibi bir Silikon Vadisi devi ve Zuckerberg gibi bir meraklı varken Dugan’ın başarısız olma ihtimali yok gibi.

Sadece Beyinle Kalmayacak

Facebook sadece düşüncelerinizi dinlemekle de kalmayacak. Şirketin üzerine çalıştığı bir diğer teknoloji ise derinizle alakalı. Kulaklarınızın ses frekanslarını algılayıp beyne ileten kısmını taklit edecek teknoloji, kulak yerine derinizi kullanacak. İşitme engelli insanların duymasına olanak sağlayacak bu teknoloji için fazla detay açıklanmamış olsa da oldukça umut vaat edici.

Bütün bu gelişmeler halihazırda çeviri teknolojileriyle de birleştiğinde önümüzdeki yıllarda aynı dili konuşmayan iki insanın sadece bir el tokalaşmasıyla iletişime geçebilmesi mümkün olacak gibi duruyor.

Tüm bu okuduklarınız kulağa çok uzak bir gelecekten masallar gibi gelse de bilim ve teknolojinin gelişme hızını göz önüne katarsanız aslında o kadar da uzak sayılmazlar. Dugan’ın bu gelişmelerin kullanıcıyla buluşmasına birkaç yıl verdiğini hatırlatalım.

Kaynak:Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın