Android Programlama Dilini Değiştiriyor!

Google’ın her yıl düzenlediği I/O etkinliğinde bu yıl Android geliştiricilerine bir süpriz yapıldı ve Android’in yeni programlama dili Kotlin tanıtıldı. JetBrains şirketi tarafından geliştirilen bu dil ile ilgili bilgilerin hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

-Kotlin İle Birlikte Bütün Geliştiriciler Heyecanlandı!

Senelerdir Java ile ilgili sorunlar Yaşayan Google’ın yeni dil duyurması zaten tahmin ediliyordu ve sonunda Kotlin’i duyurdular. Bu dil aynı java gibi JVM (Java Virtual Machine) üzerinde çalışabilen bir dil. Bu dilde yazılan bir program ilk önce byte kodlara dönüştürülüp JVM’nin okuyabileceği bir hal alıyor. Buda Java’nın yokluğunu hissettirmeyeceği anlama geliyor. Kotlin’de Java gibi nesne tabanlı bir yazılım dili olduğu için geliştiricilerin yüzleri gülüyor ve hepsinin heyecanı yüzünden belli oluyor.

Peki bu dil ile birlikte Android’te ne gibi Değişiklikler Olabilir ? Kotlin dili ile çalışmalar daha hızlı geliştirileceği için arayüz üzerindeki çalışmalara daha çok ilgi gösterilmesi ve zaman ayırılacağa benziyor. İlerleyen zamanlarda Android arayüzde güzel değişiklikler görebileceğimizi umuyoruz.

-Java Desteği Kesilecek Mi ?

Şuanlık öyle bir şey gözükmüyor. Yani Java ile yazmaya devam edebileceğiz fakat ilerleyen dönemlerde neler olabileceğini kimse bilemez bir bakmışsınız desteği kesmişler. Onun için Kotlin dili hakkında biraz aydınlanmamız gerekecek gibi duruyor. Duyumlara göre Android Studio 3.0 ile birlikte Kotlin ile tanışacağız ve programlamaya başlıyabileceğiz. Eğer Android Studio 3.0 denemek isterseniz buradan indirebilirsiniz. Kotlin diline başlamanın kolay olduğu ve çabuk bir şekilde öğrenebileceğimiz söyleniyor. O zaman haydi hemen programlamaya başlıyalım!

 

Kaynak:Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın